wtorek, 9 kwietnia 2019

Stwierdzenie nabycia spadku


adwokat spadki łódźPrawo spadkowe jest jednym z częstszych zagadnień z którym na co dzień stykam się w pracy adwokata, prowadząc kancelarię adwokacką w Łodzi, dlatego dziś kilka słów o stwierdzeniu nabycia spadku. Jest to podstawowe postępowanie związane ze spadkiem, które prawnie określa kto i w jakiej części jest spadkobiercą. Istnieją dwie równorzędne drogi na stwierdzenie nabycia spadku: sądowa i notarialna. O tym z której skorzystać decydują okoliczności danej sprawy, gdyż należy pamiętać, że nie w każdym przypadku notariusz będzie mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie sądowego trybu stwierdzenia nabycia spadku.

Do czego potrzebne jest stwierdzenie nabycia spadku?


Mówiąc najprościej, stwierdzenie nabycia spadku potrzebne jest, żeby wykazać, że na spadkobiercę przeszły prawa i obowiązki spadkodawcy. Przykładowo, żeby sprzedać samochód, którego właścicielem był zmarły dziadek i jego dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym, musimy udowodnić kupującemu że to my jesteśmy właścicielem pojazdu – w tym celu okazujemy postanowienie sądu (bądź akt poświadczenia dziedziczenia), z którego wynika, że jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Oczywiście podany przykład jest trywialny, ale obrazuje istotę problemu.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku kieruje się do sądu spadku. Jest nim sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy (art. 628 k.p.c.). Wniosek można sporządzić samodzielnie, można też zlecić jego przygotowanie adwokatowi lub radcy prawnemu. Stwierdzenie nabycia spadku następuje na mocy postanowienia sądu, po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawę wzywa się wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy  ustawowi i testamentowi.

Sąd z urzędu bada, kto jest spadkobiercą. W szczególności ustala, czy został sporządzony testament  oraz ustala krąg spadkobierców. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.  W treści zapewnienia należy wypowiedzieć się o:
  1.  Istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;
  2. Testamentach spadkodawcy.

Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie


Jeżeli nie zostało złożone zapewnienie spadkowe albo sąd uznał, że jest ono nie wystarczające, stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Sąd zamieszcza ogłoszenie w gazecie o zasięgu ogólnokrajowym oraz w budynku sądu a także na stronie internetowej sądu. Po upływie sześciu miesięcy od daty zamieszczenia ogłoszenia, sąd wyznacza rozprawę. Jeżeli pomimo upływu sześciu miesięcy nikt się nie zgłosił albo zgłosił się lecz nie udowodnił że jest spadkobiercą, sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przed spadkobierców, których prawa zostały wykazane.

Jaka jest opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?


Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest stała i wynosi 50 zł. Opłatę od wniosku o  stwierdzenie nabycia spadku uiszcza się w sądzie rejonowym do którego kierowany jest wniosek.

Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy adwokata w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku zapraszam do mojej kancelarii adwokackiej w Łodzi lub do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.



adwokat Piotr Majewski

2 komentarze:

  1. Świetnie opisane wszystkie aspekty związane z nabyciem spadku. Przyda się zapewne wielu osobom w obliczu takiego wyzwania.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...