niedziela, 23 czerwca 2013

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie - wzór


Warunkowe przedterminowe zwolnienie to instytucja prawa karnego materialnego i wykonawczego, polegająca na skróceniu okresu odbywania kary przez skazanego, w sytuacji, gdy dalszy pobyt w zakładzie karnym nie jest konieczny. Warunkowe przedterminowe zwolnienie, obok warunkowego umorzenia i warunkowego zawieszenia wykonania kary jest instytucją probacyjną.

 

Przesłanki warunkowego przedterminowego zwolnienia

  1. Przesłanka o charakterze formalnym, czyli odbycie przez skazanego co najmniej połowy kary. Ostrzejsze wymagania muszą spełnić recydywiści, w przypadku recydywy specjalnej (art. 64§1 k.k.) warunkowe przedterminowe zwolnienie dopuszczalne jest po odbyciu dwóch trzecich kary, w przypadku recydywy wielokrotnej (art. 64§2 k.k.) - po odbyciu trzech czwartych kary. Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary
  2. Drugą przesłanką jest pozytywna prognoza kryminologiczna. Jak stanowi art. 77§1 k.k  warunkowe przedterminowe zwolnienie jest dopuszczalne, gdy postawa, właściwości i warunki osobiste skazanego, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Innymi słowy, pozytywna prognoza kryminologiczna, to przekonanie sądu, iż pomimo nie odbycia przez skazanego całości kary, jej cele zostaną osiągnięte. Jak wskazuje się w orzecznictwie, dla stwierdzenia pozytywnej prognozy kryminologicznej wymagana jest po stronie skazanego aktywność w dążeniu do wykazania gotowości respektowania zasad współżycia w społeczeństwie. Samo powstrzymywanie się od udziału w subkulturach więziennych nie jest wystarczające aby mówić o pozytywnej zmianie skazanego.

Okres próby (art. 80 k.k.)

 Z warunkowym przedterminowym zwolnieniem z odbywania reszty kary związany jest okres próby skazanego. Co do zasady jest on równy czasowi jaki pozostał do końca odbycia kary, jednak nie może być on krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. Przewidziano dwa warunki zaostrzające: dla osób odbywających karę w warunkach recydywy wielokrotnej, okres próby nie może być krótszy niż 3 lata, natomiast w przypadku skazanych na karę 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi zawsze 10 lat. Jeżeli skazany warunkowo zwolniony pozytywnie zaliczy okres próby + 6 miesięcy, wówczas karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

W razie niepomyślnego przebiegu okresu próby, sąd odwołuje warunkowe zwolnienie. Odwołanie ma charakter obligatoryjny, tzn. po zaistnieniu określonych sytuacji sąd musi odwołać warunkowe zwolnienie. Stanowi o tym art. 160 k.k.w.:
Art. 160.  § 1. Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony:
1)   w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności,
2)   uchyla się od wykonania obowiązków, o których mowa w art. 159 § 2,
3)   uchyla się od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych,
4)   w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo niż określone w pkt 1 lub została orzeczona inna kara niż określona w pkt 1.
§ 2. Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony, skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.
W razie odwołania warunkowego zwolnienia ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym, a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.
O warunkowym zwolnieniu rozstrzyga sąd penitencjarny.  Od wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary należy uiścić opłatę w wysokości 45 zł.

Wzór wniosku (w formacie *.doc) można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...