Wniosek o skazanie bez rozprawy - 335 k.p.k.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w omawiany sposób może zostać zakończone jedynie postępowanie dotyczące występków (w przypadku zbrodni - a więc gdy kara za dane przestępstwo to co najmniej 3 lata pozbawienia wolności - nie ma takiej możliwości. Oskarżony może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie 338a lub 387 k.p.k, ale o tym w kolejnym artykule).
Wniosek o skazanie bez rozprawy składa prokurator. Wniosek ten może przybrać dwojaką postać:
- może zastąpić akt oskarżenia (wówczas prokurator do sądu zamiast aktu oskarżenia przesyła wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar);
- albo do aktu oskarżenia prokurator załącza wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar;
W pierwszym przypadku niezbędne jest przyznanie się oskarżonego. Ponadto, w świetle jego wyjaśnień wina i okoliczności popełnienia przestępstwa nie mogą budzić wątpliwości, a jego postawa wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
W drugim przypadku, oskarżony nie musi przyznawać się do winy. Niemniej jednak okoliczności popełnienia przestępstwa oraz wina oskarżonego nie mogą budzić wątpliwości.
W przypadku wniosku o skazanie bez rozprawy sąd orzeka wyrokiem na posiedzeniu. Mogą w nim wziąć udział prokurator, oskarżony i jego obrońca, a także pokrzywdzony. Pokrzywdzony, który stawi się na posiedzeniu ma prawo wyrazić swój sprzeciw co do takiego sposobu zakończenia - wówczas sprawa toczy się normalnym trybem.
Istotą tego trybu zakończenia sprawy jest uzgodnienie pomiędzy prokuratorem a oskarżonym kar oraz innych środków przewidzianych za dany występek. Negocjacje z prokuratorem powinien prowadzić adwokat. Oczywiście oskarżony może sam negocjować, ale przystępując do rozmów z prokuratorem warto wiedzieć nie tylko w jakich widełkach kodeks karny przewiduje karę za dane przestępstwo ale przede wszystkim jaka jest realnie grożąca kara, biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą sądów. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy w trybie skazania bez rozprawy oskarżony zostanie skazany na surowszą karę niż gdyby tego wniosku nie było. Ponadto uzgodnieniem pomiędzy prokuratorem a oskarżonym może również zostać objęta kwestia rozstrzygnięcia w przedmiocie ponoszenia kosztów procesu.
Innym ważnym dobrodziejstwem płynącym z instytucji skazania bez rozprawy jest możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary niezależnie od ogólnych przesłanek nadzwyczajnego złagodzenia kary. Ponadto, sąd może także odstąpić od wymierzenia kary i orzec wyłącznie środek
karny, przepadek lub środek kompensacyjny, jeżeli przypisany oskarżonemu
występek jest zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia
wolności.
Piotr Majewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz