niedziela, 23 września 2012

Kariera. CV - porady praktyczne

Fioletowa strefa ogólnoprawna
Życiorys, CV, curriculum vitae - internetowe wyszukiwarki zasypywane są tymi i podobnym frazami. W sieci nie brakuje wzorów CV i listów motywacyjnych, na dziesiątkach stron można znaleźć informacje, jak napisać CV, żeby oczarować potencjalnego pracodawcę. Dlatego nie będę pisał o tym, ale wskaże kilka błędów które zdarzają się w CV, a dyskwalifikują kandydata w oczach przyszłego pracodawcy.

W kancelarii w której pracuje poszukiwaliśmy pracownika. W odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie przychodziły maile od kandydatów. Po zapoznaniu się z dołączonym CV nasunęły mi się pewne refleksje, którymi pragnę się z Wami podzielić.

sobota, 22 września 2012

Postępowanie cywilne. Interwencja główna i uboczna.

interwencja
Oliwkowa strefa postępowania cywilnego
Interwencja główna to wystąpienie przez osobę trzecią z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa się już toczy pomiędzy innymi osobami. Wystąpienie z interwencją główną polega na wytoczeniu powództwa przeciwko obu stronom toczącego się już procesu. Można tego dokonać do momentu zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. Sądem właściwym do wytoczenia takiego powództwa jest sąd, przed którym toczy się sprawa, do której chce wstąpić interwenient główny. W momencie wstąpienia do procesu interwenienta głównego, pomiędzy stronami pierwotnego procesu zachodzi współuczestnictwo konieczne.

piątek, 21 września 2012

Recenzja. Suits, czyli herosi w garniturach



Fioletowa strefa ogólnoprawna
      Nie samą pracą człowiek żyje, jak głosi mądrość ludowa. Dlatego od czasu do czasu, na blogu będą pojawiały się wpisy również luźniej związane z prawem, a czasem całkowicie od niego oderwane. Dziś Waszej uwadze chciałbym polecić jeden z ciekawszych seriali, jaki widziałem w ostatnich latach.


   




piątek, 7 września 2012

Aplikacja 2012. Egzaminy zawodowe


Fioletowa strefa ogólnoprawna
     Koniec sierpnia większości ludzi kojarzy się z końcem wakacji. Ale dla aplikantów adwokackich i radcowskich, w tym roku koniec sierpnia kojarzył się przede wszystkim z egzaminem adwokackim/radcowskim, który odbył się w dniach 28 - 31 sierpnia. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało testy i zadania, z jakimi musieli się zmierzyć przyszli adwokaci i radcowie. 


sobota, 1 września 2012

Dlaczego nie warto studiować prawa


Fioletowa strefa ogólnoprawna

    Zbliża się kolejny rok akademicki. Tegoroczni maturzyści cieszą się z pierwszych w swoim życiu wakacji we wrześniu.  Niech się cieszą i odpoczywają, szczególnie ci, którzy jeszcze kilka tygodni temu skakali do góry z radości, że zostali przyjęci na „elitarny” kierunek – prawo. Najpóźniej w ciągu kilku lat (a praktyka pokazuje, że raczej w ciągu kilku miesięcy) zrozumieją, jaki błąd popełnili.  Dziś subiektywne 5 powodów,  dlaczego nie warto studiować prawa.


1) Brak perspektyw

Wiele lat temu utarło się, że najlepiej zostać prawnikiem lub lekarzem. Czasy się jednak zmieniły i zostanie prawnikiem wcale nie gwarantuje świetlanej przyszłości. Mityczne zarobki są udziałem nielicznej garstki adwokatów i radców, pozostali (zwłaszcza młodzi prawnicy, bez koneksji rodzinno –towarzyskich) zarabiają mocno przeciętnie albo rezygnują z zawodu.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...