sobota, 6 października 2012

Prawo rodzinne. Pokrewieństwo i powinowactwo


Zielona strefa prawa cywilnego
Pokrewieństwo i powinowactwo - dwa pojęcia, które często pojawiają się nie tylko w tekstach prawnych, ale również w języku potocznym. Tym pojęciom oraz sposobom obliczania stopnia pokrewieństwa i powinowactwo zostanie poświęcony niniejszy wpis.

Pokrewieństwo to biologiczne powiązanie osób, pochodzących jedna od drugiej albo pochodzących od wspólnego przodka. Problematyka pokrewieństwa pojawiła się już na gruncie prawa rzymskiego, gdzie pokrewieństwo, w znaczeniu dzisiejszym było znane pod nazwą cognatio. Na gruncie prawa rzymskiego ukształtował się dychotomiczny podział  na pokrewieństwo w linii prostej (linea recta) oraz pokrewieństwo w linii bocznej (linea obliqua).
Ten podział jest oczywiście aktualny do dzisiaj, wyraz czego dał ustawodawca w art. 61(7) par. 1 k.r.o., w którym zamieścił legalną definicję tego pojęcia. Zgodnie z nią, pokrewieństwo w linii prostej to pochodzenie jednej osoby od drugiej, natomiast pokrewieństwo w linii bocznej to pochodzenie osób od wspólnego przodka, pod warunkiem, że to osoby nie są krewnymi w linii prostej. Podsumowując, krewny w linii prostej to dziadkowie, rodzicie, dzieci, wnuki itd., natomiast krewni w linii bocznej to rodzeństwo i ich dzieci, ciotki, wujowie i ich dzieci itd.

Powinowactwo (w prawie rzymskim adfinitas) to stosunek rodzinnoprawny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Tak samo jak przy pokrewieństwie, przy powinowactwie mówi się o linii prostej i bocznej oraz o stopniach pokrewieństwa. Powinowactwo określa się analogicznie jak pokrewieństwo, jeżeli dla jednego z małżonków X jest krewnym w linii prostej pierwszego stopnia (rodzic), to dla drugiej X będzie powinowatym w linii prostej drugiego stopnia (teść). Powinowactwo trwa nadal mimo ustania małżeństwa, chyba, że małżeństwo ustało w skutek unieważnienia.

Komputacja, czyli obliczanie stopnia pokrewieństwa/powinowactwa.

W nauce prawa wykształciły się dwie metody obliczania stopnia pokrewieństwa. Powszechnie przyjęta jest tzw. komputacja rzymska, czyli obliczanie stopnia pokrewieństwa na podstawie liczny urodzin, jakie dzielą dane osoby. Przykład:

1)        Anna                                            2)                 Bogusław
              |                                                                      /   \
              |                                                                    /       \
           Maria                                                             Jan       Ewa
              |                                                                  |           |
              |                                                                  |           |
         Ryszard                                                         Marta     Zofia


 ad.1) Maria jest spokrewniona z Anną (matką) i Ryszardem (synem) w pierwszym stopniu linii prostej. Anna (babka) i Ryszard (wnuk) są spokrewnieni w drugim stopniu linii prostej.

ad. 2) Jan i Ewa (rodzeństwo) są spokrewnieni w drugim stopniu linii bocznej. Marta i Zofia (kuzynki) są spokrewnione w czwartym stopniu linii bocznej. Jan (wuj) i Zofia (siostrzenica) są spokrewnieni w trzecim stopniu linii bocznej, itd.

Znaczenie praktyczne.

Pokrewieństwo i powinowactwo ma istotne znaczenie w wielu gałęziach prawa.
Na gruncie prawa rodzinnego m.in. pokrewieństwo i powinowactwo w linii prostej oraz pokrewieństwo drugie stopnia w linii bocznej jest przeszkodą małżeńską . W prawie spadkowym jest to tytuł do dziedziczenia ustawowego. W postępowaniu cywilnym, karnym i administracyjnym jest jedna z przesłanek wyłączenia sędziego lub albo pracownika organu administracji. Na gruncie prawa zamówień publicznych, pokrewieństwo lub powinowactwo w linii prostej oraz w linii bocznej do drugiego stopnia osoby wykonującej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia z osobą ubiegającą się o udzielenie zamówienia, jest przesłanką do wyłączenia tej pierwszej z postępowania.

Literatura:

1. C.Kunderewicz: Rzymskie prawo prywatne, Łódź 1995
2. M. Nazar [w:] T.Filipiak, J. Mojak, M. Nazar, E. Niezbecka: Zarys prawa cywilnego, Lublin 2006,
3.M. Andrzejewski [w:] H. Dolecki (red.), T. Sokołowski  (red.), M. Andrzejewski , A. Lutkiewicz-Rucińska, A. Olejniczak, A. Sylwestrzak, A. Zielonacki: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komenatarz. Lex 2010
4. J. Zatorska: Komentarz do ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, Lex 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...