sobota, 25 stycznia 2014

Wniosek o wszczęcie egzekucji - wzór


Celem wszczęcia postępowania sądowego w przypadku roszczeń o charakterze pieniężnym jest zawsze doprowadzenie do uzyskania należnej kwoty. Samo uzyskanie korzystnego orzeczenie  nie kończy postępowania, w sytuacji gdy dłużnik dobrowolnie nie spełnia świadczenia. Wówczas jedynym wyjściem jest przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. W dzisiejszym wpisie w kilku słowach opisuję elementy wniosku o wszczęcie egzekucji oraz zamieszczam przykładowy wzór wniosku o wszczęcie egzekucji.

Wniosek o wszczęcie egzekucji, zgodnie z art 796§1 kpc składa się do sądu lub do komornika. W przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych wniosek kierowany jest do komornika sądowego , gdyż w większości przypadków to on będzie organem egzekucyjnym. Sąd rejonowy jako organ egzekucyjny występuje w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych (tj. egzekucji czynności niezastępowalnych, egzekucji czynności zastępowalnych, egzekucji świadczeń polegających na zaniechaniu dokonywania oznaczonych czynności lub nieprzeszkadzaniu czynnościom wierzyciela). Co do zasady, wierzyciel ma swobodę w wyborze komornika do którego skieruje wniosek o wszczęcie egzekucji. Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.


Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?


Wniosek o wszczęcie egzekucji jest pismem procesowym, dlatego w pierwszej kolejności musi spełniać ogólne wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych o których mowa w art. 126 §1 kpc, oczywiście odpowiednio zmodyfikowane na potrzeby postępowania egzekucyjnego. Ponadto, we wniosku o wszczęcie egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione oraz sposób egzekucji. Świadczenie wskazane we wniosku o wszczęcie egzekucji musi wynikać z tytułu wykonawczego, nie musi jednak obejmować całości świadczenia z tytułu, wnioskiem można objąć jedynie część świadczenia. Do wniosku należy załączyć także w oryginale tytuł wykonawczy, dlatego dobrze jest przygotować dla siebie kserokopie tytułu. Innym niezbędnym elementem wniosku o wszczęcie egzekucji jest wskazanie sposobu egzekucji. Z punktu interesu wierzyciela jest to najważniejszy fragment wniosku, im więcej wskaże on informacji dotyczących majątku dłużnika, tym większa szansa na szybką i skuteczną egzekucję. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Panuje powszechne przekonanie, że egzekucja nie może prowadzić do szykanowania dłużnika, dlatego jak wskazuje się  w literaturę,  naruszenie zakazu szykanowania dłużnika może powodować też cywilną odpowiedzialność wierzyciela za wyrządzoną szkodę

Kilka przykładów w jaki sposób wskazać elementy majątku dłużnika


- pojazdy – podajemy markę oraz numer rejestracyjny,
- wynagrodzenie za pracę –wskazujemy nazwę oraz adres pracodawcy,
- rachunek bankowy – podajemy nazwę banku w którym dłużnik posiada rachunek oraz jeśli znamy to również numer rachunku,
- nieruchomości – wskazujemy numer księgi wieczystej.

Co w sytuacji gdy nie posiadamy informacji o majątku dłużnika z którego mogłaby być prowadzona egzekucja?  Należy wnieść o uzyskanie tych informacji przez komornika, przykładowo pracodawcę dłużnika można ustalić poprzez wystąpienie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ustalenia płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dłużnika, po uzyskaniu takiej informacji można już wnosić o przeprowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika. Gdy nie znamy numeru rachunku bankowego dłużnika, należy wnosić o uzyskanie informacji z Systemu Ognivo o prowadzonych przez dłużnika rachunkach bankowych w bankach komercyjnych, a następnie wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji z rachunków bankowych dłużnika ustalonych w toku egzekucji.   Powyższe porady jak i wniosek o wszczęcie egzekucji który zamieszczam poniżej, należy traktować wyłącznie poglądowo, do konkretnej sprawy należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty charakterystyczne dla danej sytuacji.

Wniosek o wszczęcie egzekucji  

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji w formacie *.doc możecie pobrać klikając na:

http://chomikuj.pl/otrekg/wniosek+o+wszczecie+egzekucji,3513512434.doc

Piotr Majewski

3 komentarze:

  1. Bardzo przydatne informacje. Wspaniały blog, takiego szukałem! Z przyjemnością dodaję Cię do tworzonej przeze mnie bazy najlepszych polskich blogów o prawie - http://the-best-of-law.blogspot.com/. Liczę na owocną współpracę. Ściskam, Piotr.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaczynam dopiero pracę w kancelarii i jestem zielona, dlatego omówienie wszystkiego krok po kroku (szczególnie jeśli chodzi o wypełnianie pism procesowych bo moja praktyka jest na poziomie zero i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać) w tak jasny sposób jest dla mnie wręcz zbawieniem! Będę wracała i to często! Również czegoś takiego szukałam, dziękuję, że chcesz się dzielić wiedzą i co dla mnie najważniejsze DOŚWIADCZENIEM! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa, mam nadzieje, że znajdziesz na tym blogu wiele interesujących Cię zagadnień. Jeżeli są jakieś tematy prawnicze o których chciałabyś przeczytać, to zachęcam do podrzucania pomysłów - będzie to dla mnie inspiracją przy tworzeniu kolejnych wpisów. Pozdrawiam.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...