Z własnego doświadczenia wiem, że studentom prawa trudniej jest przyswoić wiedzę dotyczącą prawa procesowego niż prawa materialnego. O ile z prawem materialnym wszyscy mają do czynienia na co dzień, czy to bezpośrednio, czy choćby poprzez doniesienia medialne o tyle z zagadnieniami procesowymi przeciętny student (a także "świeżo upieczony" magister prawa) styczności za dużej nie miał. Dlatego chcąc utrwalić sobie wiedzę z zakresu poszczególnych procedur warto sięgnąć po opracowanie, które w sposób syntetyczny, a jednocześnie przejrzysty umożliwi ugruntowanie posiadanej już wiedzy.
Taką pozycją na polskim rynku publikacji prawniczych jest niewątpliwie praca pod redakcją Piotra Fika, Kamila Mamaka oraz Piotr Staszczyka - "Aplikacje prawnicze 2013. Porównanie procedury cywilnej i procedury karnej. Repetytorium", którą dzięki uprzejmości wydawnictwa LexisNexis mam możliwość recenzować.
Opracowanie w sposób tabelaryczny porównuje procedurę cywilną oraz karną, wskazując na podobieństwa, a także omawiając różnicę pomiędzy tymi postępowaniami. W kolejnych rozdziałach przedstawione zostały takie zagadnienia jak właściwość sądu, uczestnicy postępowania, czynności procesowe, postępowanie przygotowawcze i środki przymusu, postępowanie w I instancji, postępowanie dowodowe, orzeczenia, środki zaskarżenia, postępowania odrębne i szczególne, międzynarodowe postępowanie sądowe, koszty procesu oraz regulacje charakterystyczne dla postępowania cywilnego. Na końcu, w formie przejrzystych schematów przedstawiono przebieg procesu cywilnego oraz przebieg procesu karnego. Całość opracowania zawiera się w 250 stronach, co w zestawieniu z ok. 1600 stronami podręczników (ok. 500 stron podręcznik W. Broniewicza - Postępowanie cywilne w zarysie oraz ok. 1100 stron podręcznik T. Grzegorczyk, J. Tylman - Polskie postępowanie karne) sprawia, iż Repetytorium jest zdecydowanie bardziej użyteczne do powtarzania materiału przez egzaminem. Treść książki została skonstruowana jako wypunktowanie poszczególnych elementów wraz z podaniem numeru artykułu będącego podstawą prawną. Forma, w jakiej została przygotowana książka, czyli zestawienie obok siebie dwóch procedur jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwala czytelnikowi na łatwe wychwycenie cech wspólnych, a tym samym na szybszą naukę. Oczywiście nie wszystkie zagadnienia można przedstawić na zasadzie porównania obydwu procedur, gdyż niektóre instytucje są charakterystyczne dla jednego bądź drugiego postępowania. Takie zagadnienia w sposób bardzo zwięzły autorzy omówili odrębnie.
Recenzowana pozycja jest jak wynika już z tytułu serii wydawniczej, adresowana jest przede wszystkim do osób zdających na aplikacje prawnicze. Myślę, że będzie ona przydatna również aplikantom, którzy przygotowują się do egzaminu końcowego, ale także studentom, jako powtórka materiału przed egzaminami z postępowania cywilnego i karnego. Za kilka miesięcy przystąpię do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i po przejrzeniu Repetytorium wiem, że będzie stanowiło ono dla mnie podstawę przy powtarzaniu materiału z kpc i kpk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz