piątek, 9 listopada 2012

Prawo konsumenta. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy - wzór

Zielona strefa prawa cywilnego
Na początku swojej przygody z blogiem poruszyłem problematykę sprzedaży konsumenckiej. Artykuły dotyczyły istoty sprzedaży konsumenckiej, a mianowicie obowiązków sprzedawcy i uprawnień kupującego. Dziś wracam do tematu, ale od strony praktycznej.

Załóżmy następującą sytuację. Chcemy kupić buty. Po wielogodzinnej wędrówce po sklepach obuwniczych i przymierzeniu dziesiątek par, wreszcie znajdujemy tą jedną jedyną parę butów, które wyglądają jakby czekały właśnie na nas. Z radością je kupujemy, ale nasze szczęście nie trwa długo. Po dwóch miesiącach od zakupu podeszwy się poodklejały, skóra odbarwiła itd. Co robimy w takiej sytuacji?
Idziemy do sprzedawcy, oddajemy buty i zgłaszamy reklamację. Większość sprzedawców posiada specjalne formularze do zgłoszenia reklamacji, jeśli nie, to wystarczy, jak złożymy na piśmie krótkie oświadczenie, w którym zawiadomimy sprzedawcę, o stwierdzeniu niezgodności towaru z umową (należy pamiętać, że musimy tego dokonać w ciągu 2 miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru z umową, niezachowanie tego terminu powoduje utratę uprawnień jakie przysługują konsumentowi z tytułu niezgodności towaru z umową). Jednocześnie wskazujemy sprzedawcy nasze żądanie, którym może być albo naprawa albo wymiana towaru na nowy.Wracając do naszego przykładu, oświadczamy sprzedawcy, iż żądamy wymiany butów na inną parę. Sprzedawca przyjmuje reklamację, uznaje ją i oświadcza, że butów nie wymieni, ale może je naprawić.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Gdy, tak jak w podanym przykładzie, sprzedawca nie jest w stanie spełnić naszego żądania, przysługuje nam wówczas prawo żądania obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy jest najdalej idącym uprawnieniem kupującego z tytułu niezgodności towaru z umową. Choć dla odstąpienia nie jest wymagana żadna forma, to jednak dla celów dowodowych najlepiej dokonać tego na piśmie, w którym zawrzemy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy można pobrać z linku poniżej. Jeżeli sprzedawca nie spełni naszego żądania zawartego w oświadczeniu sprawę kierujemy na drogę sądowa, ale o tym innym razem.



Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy



5 komentarzy:

  1. Niestety nie jest tak to proste jak przedstawiono w artykule. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy sprzedawca może odmówić naszemu żądaniu jeśli naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Oczywiście te przesłanki musi udowodnić sprzedawca.

    Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 4 odstąpienie od umowy jest możliwe jeśli konsument nie może żądać "naprawy ani wymiany".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Krzysztofie, jeżeli sprzedawca nie spełnia żądania (w postaci naprawy albo wymiany)kupującego, wówczas kupujący uzyskuje uprawnienia wymienione w art. 8 ust. 4 ustawy, mianowicie, żądanie stosownego obniżenia ceny albo żądanie odstąpienia od umowy. Niedopuszczalna byłaby sytuacja, w której konsument nie miałby możliwości obniżenia ceny/odstąpienia od umowy, w przypadku gdy sprzedawca przyznaje że towar jest niezgodny z umową, ale odmawia wymiana/naprawy (argumentując to faktem, iż np. nie posiada innego towaru, na który mógłby być wymieniony towar niezgodny z umową.
      Oczywiście należy pamiętać, iż przesłanki odstąpienia od umowy są ściśle wymienione w ustawie i tylko po ich spełnieniu możliwe jest odstąpienie od umowy.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  2. Zwracam jedynie uwagę, iż do żądania odstąpienia od umowy w sytuacji o której Pan pisze w artykule nie zawsze są podstawy. Poza tym prawo do odstąpienia od umowy przysługuje tylko wtedy, gdy wada jest istotna.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sytuacji, w której sprzedawca przyznaje, że towar jest niezgodny z umową, a jednocześnie nie spełnia żądania kupującego w postaci wymiany towaru, oferują w zamian naprawę, kupujący może skorzystać z uprawnień określonych w art. 8 ust. 4 ustawy, jednym z nich jest odstąpienie od umowy. Mówimy oczywiście o przypadku, jak Pan słusznie zauważył, w którym wada jest istotna.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...