czwartek, 1 listopada 2012

Postępowanie cywilne. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - wzór

Oliwkowa strefa postępowania cywilnego
Egzekucja co do zasady wszczynana jest na wniosek wierzyciela. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Czym jest zatem tytuł egzekucyjny? Zgodnie z art. 777 k.p.c., tytułami egzekucyjnymi są:
  •  orzeczenia sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugody zawarte przed sądem;
  •  orzeczenia referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
  •  inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
  •  akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które obejmują obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
  •  akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
  •  akty notarialne (określone w dwóch powyższych punktach), w których niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Mówiąc w dużym uproszczeniu, jeśli uzyskaliśmy wyrok lub nakaz zapłaty, to nie możemy egzekwować go, zanim nie uzyskamy klauzuli wykonalności. Dopiero gdy na wyroku lub nakazie zapłaty sąd umieści taką klauzulę, ów wyrok czy nakaz stają się tytułami wykonawczymi, a tym samym stanowią podstawę egzekucji.

Klauzulę wykonalności nadaje się na wniosek wierzyciela. Wyjątkami są sytuacje, w których postępowanie zostało lub mogło być wszczęte z urzędu - wówczas także z urzędu sąd nadaje klauzulę wykonalności. Drugi przypadek nadania klauzuli z urzędu dotyczy nakazów zapłaty wydanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Wniosek kierujemy do sądu pierwszej instancji w którym sprawa się toczy. Jeżeli tytuł egzekucyjny pochodzi od sądu drugiej instancji, wówczas do niego kierujemy wniosek, chyba, że przekazał już akta sprawy. W przypadku składania wniosku do sądu drugiej instancji, z ostrożności można zadzwonić do sądu i upewnić się, czy nie przekazali już akt sprawy.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd powinien rozpatrzyć niezwłocznie, nie później jednak, niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Jest to jednak tzw. termin instrukcyjny, nie wiążący sądu. W praktyce zdarza się, iż ten termin ulega nieznacznemu wydłużeniu.

We wniosku o nadanie klauzuli wykonalności należy wskazać, dla jakiego tytułu wykonawczego wnosimy o nadanie klauzuli wykonalności.

Poniżej bezpośredni link do wzoru wniosku o nadanie klauzuli wykonalności (w formacie doc)


wzór wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
Wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...