piątek, 20 września 2013

Licytacja elektroniczna jako tryb udzielania zamówień publicznych



Rozwój nowoczesnych technologii, w tym Internetu wywiera ogromny wpływ na wszystkie aspekty życia. W systemie zamówień publicznych, Internet jest nie tylko jednym ze sposobów komunikowania się zamawiających z wykonawcami czy platformą do umieszczania ogłoszeń związanych z postępowaniem, ale także miejscem gdzie może być prowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Przewidziany w art. 74 Pzp tryb licytacji elektronicznej jest zupełnie odrębnym trybem udzielania zamówienia publicznego. Zgodnie z definicją ustawową licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji. Omawiany tryb ma bardzo szerokie zastosowanie, może być stosowany w przypadku zamówień na dostawy, usługi czy roboty budowlane gdy jedynym kryterium wyboru oferty jest cena, a jedyną przesłanką dopuszczalności  jaka musi być spełniona to wartość przedmiotu zamówienia, która musi być mniejsza od „progów unijnych”.

Jak wskazuje się w doktrynie, szczególną cechą trybu licytacji elektronicznej jest możliwość wielokrotnego składania oferty cenowej przez tego samego wykonawcę (postąpienia)[1]. Określenie użyte w definicji „korzystniejsze oferty” należy rozumieć jako składania ofert zawierających niższe ceny.
Licytacja elektroniczna prowadzona jest na stronie internetowej. Może to być strona internetowa zamawiającego, ale jak wynika z brzmienia art. 75 ust. 1 Pzp, może to być także strona innego podmiotu, który specjalizuje się w przeprowadzaniu licytacji za pomocą stron internetowych[2]. Zamawiający w celu przeprowadzenia licytacji może także skorzystać z portalu www.licytacje.uzp.gov.pl[3], prowadzonego przez Urząd Zamówień Publicznych. Licytacja przebiega w czasie rzeczywistym, co oznacza, że wszyscy uczestnicy licytacji w trakcie jej trwania widzą jej aktualny przebieg, co pozwala im na dynamiczne podejmowanie decyzji odnośnie kolejnych postąpień.

Przeprowadzenie postępowania w trybie licytacji elektronicznej.


        Wszczęcie postępowania w trybie licytacji elektronicznej następuje, w myśl art. 75 ust.1 Pzp, poprzez zamieszczenie ogłoszenia, które zamawiający publikuje w Biuletynie Zamówień Publicznych, na swojej stronie internetowej oraz na stronie, na której będzie prowadzona licytacja. Treść ogłoszenia zawiera kilka elementów charakterystycznych dla tego trybu, wynikających z elektronicznego sposobu prowadzenia postępowania. Zalicza się do nich informacje dotyczące m.in. wymagań dotyczących rejestracji i identyfikacji wykonawców, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych, sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w szczególności określenie minimalnych wysokości postąpień, informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania czy adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna.
            W odpowiedzi na ogłoszenie, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.  Zamawiający dopuszcza do udziału w postępowaniu wszystkich wykonawców, którzy spełnili warunki udziału w postępowaniu. Otwarcie licytacji następuje w terminie określonym w ogłoszeniu o zamówieniu, termin ten nie może być jednak krótszy niż 5 dni licząc od dnia przekazania wykonawcom zaproszenia do składania ofert. W toku licytacji wykonawcy składają na podstawie art. 78 Pzp oferty w postaci elektronicznej.  Przepis ten wywołuje problemy interpretacyjne, gdyż w myśl art. 82 ust.2 Pzp ofertę składa się pod rygorem nieważności, w formie pisemnej albo za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej, opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Zdaniem E. Norka oraz  W. Dzierżanowskiego, również w trybie licytacji elektronicznej oferta musi być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym[4]. Przeciwny pogląd prezentują S. Babiarz i J. Pieróg, wg których w omawianym trybie nie ma konieczności składania ofert za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego[5]. Zdaniem autora, należy przychylić się do drugiego z poglądów, gdyż przepisy regulujące procedurę licytacji elektronicznej są lex specialis w stosunku do regulacji dotyczącej wyboru najkorzystniejszej oferty. Innym odstępstwem od ogólnych zasad, w trybie licytacji elektronicznej jest możliwość składania wielu ofert przez jednego wykonawcę. Podobnie jak w przypadku aukcji regulowanej przepisami kodeksu cywilnego, oferta złożona w toku licytacji przestaje wiązać, gdy inny wykonawca złożył ofertę korzystniejszą. Licytacja może być jedno lub wieloetapowa. W omawianym trybie wybór najkorzystniejszej oferty dokonywany jest automatycznie, a zamówienie udzielana jest wykonawcy który wygrał licytację, czyli zaoferował najniższą cenę.
           

Piotr Majewski

[1] J. Pieróg: Prawo zamówień…,s. 267; E. Norek: Prawo zamówień…, s. 189.
[2] W. Dzierżanowski [w:] W. Dzierżanowski, J. Jerzykowski, M. Stachowiak: Prawo zamówień…, s. 238.

[3] Dostęp 20 września 2013r.
[4] E. Norek: Prawo zamówień…, s. 194,  W. Dzierżanowski [w:] W. Dzierżanowski, J. Jerzykowski, M. Stachowiak: Prawo zamówień…, s. 297 – 298.
[5] S.Babiarz [w:] S. Babiarz, Z. Czarnik, P. Janda, P. Pełczyński: Prawo zamówień…, s.389; J. Pieróg: Prawo zamówień…,s. 267; E. Norek: Prawo zamówień…, s. 301.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...