poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Wniosek o obrońcę z urzędu - wzór

obrona z urzędu
Wniosek o obrońcę z urzędu
Jedną z istotniejszych zmian jakie wprowadzono do procedury karnej od 1 lipca 2015 r. jest przyznanie prawa do obrońcy z urzędu każdemu oskarżonemu. Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały jedynie tzw. "prawo ubogiego", czyli o przyznanie obrońcy z urzędu mógł wnioskować jedynie oskarżony, który wykazał, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku istotnego dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Obecnie, zgodnie z art. 80 a par. 1 k.p.k., na wniosek oskarżonego, który nie ma obrońcy z wyboru, prezes sądu, sąd lub referendarz sądowy wyznacza w postępowaniu sądowym obrońcę z urzędu.

sobota, 22 sierpnia 2015

Co grozi za jazdę rowerem pod wpłwywem alkoholu

     Kilka dni temu zamieściłem artykuł dotyczący jazdy samochodem po pijanemu. Dzisiejszy wpis poświęcam wyłącznie zagadnieniu jazdy rowerem pod wpływem alkoholu. Zachęcam do przeczytania artykułu dotyczącego jazdy samochodem "po pijaku", opisałem w nim różnice w znaczeniu pojęć stanów "nietrzeźwości" oraz "po użyciu alkoholu", które to pojęcia mają istotne znaczenie przy omawianiu zagrożeń karnych związanych z jazdą rowerem pod wpływem alkoholu.

W pierwszej kolejności, podkreślić należy, że począwszy od 9 listopada 2013 r., jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie jest przestępstwem tylko wykroczeniem. Ustawodawca zmieniając kwalifikację prawną takiego zachowania we właściwy sposób zareagował na niestety dosyć powszechną praktykę orzekania bezwzględnego pozbawienia wolności wobec pijanych rowerzystów, co było niewspółmiernie surowe z karami orzekanymi za przestępstwa innego rodzaju, o znacznie wyższym stopniu społecznej szkodliwości.

piątek, 14 sierpnia 2015

Co grozi za jadę samochodem po pijanemu

jazda pod wpływem alkoholu       Jak pokazują policyjne statystyki, jazda "na podwójnym gazie" wciąż jest poważnym problemem na polskich drogach. Ustawodawca od wielu lat zaostrza sankcje związane z jazdą pod wpływem alkoholu, ostatnia zmiana w zakresie karania nietrzeźwych kierowców miała miejsce w maju 2015 r., dlatego też w niniejszym artykule w zbiorczy sposób przedstawię, jakie konsekwencje prawnokarne wiążą z się z tzw. jazdą po pijaku. Poniższy artykuł dotyczy jedynie kierujących samochodami, o sytuacji rowerzystów jadących pod wpływem alkoholu napiszę następnym razem

niedziela, 9 sierpnia 2015

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

       Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jednym ze środków probacyjnych przewidzianych w kodeksie karnym. Zgodnie z  art. 66 k.k., Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy sprawcy niekaranego za przestępstwa umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Tyle mówi przepis, a co się konkretnie za tym kryje?