sobota, 20 września 2014

Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - wzór

Ustawą z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego ustawodawca wprowadził możliwość odbywania kary pozbawienia wolności "w warunkach domowych". Polega ona na przebywaniu w miejscu stałego pobytu, określonym przez Sąd. Nad rzeczywistym wykonywaniem tej kary czuwa elektroniczny system nadzoru, którego głównym i charakterystycznym elementem jest nadajnik w postaci paska zakładanego na rękę lub nogę skazanego. W mieszkaniu skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego ponadto instalowane jest stacjonarne urządzenie monitorujące. Jest to urządzenie radiowe, rejestrujące sygnały wysyłane przez pozostający w zasięgu monitorowania nadajnik i przekazujące je do centrali monitorowania, instalowane na stałe w miejscu stałego pobytu skazanego lub w innym miejscu wskazanym przez sąd penitencjarny, umożliwiające komunikację telefoniczną między skazanym a organami postępowania wykonawczego w czasie przebywania skazanego w tym miejscu.

Kto może odbywać karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

 

  • skazany, wobec którego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, również w przypadku kary łącznej (por. wyrok SN III KK 174/12);
  • skazanie nie nastąpiło w warunkach tzw. multirecydywy (art. 64 par. 2 kk.);
  • jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary;
  • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego.

Oddalenie się poza wyznaczone miejsce

Skazany, odbywający karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może prowadzić w miarę normalne życie. Uczyć się, pracować, spotykać z rodziną czy robić zakupy. W tym celu musi zwrócić się do sądu, który wyznaczy przedziały czasowe i dni, w których skazany może oddalić się poza miejsce stałego pobytu.Okres ten nie może jednakże przekroczyć 12 godzin dziennie. Ustawodawca wprowadził otwarty katalog, które uzasadniają udzielenie zezwolenia skazanemu na oddalanie się poza miejsce odbywania kary, wskazując przykładowo, że może chodzić o:

1)   świadczenie pracy;
2)   wykonywanie praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych;
3)   sprawowanie opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą;
4)   kształcenie i samokształcenie oraz wykonywanie twórczości własnej;
5)   korzystanie z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych;
6)   komunikowanie się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem, o którym mowa w art. 42 Kodeksu karnego wykonawczego;
7)   komunikowanie się z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego;
8)   utrzymywanie więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami;
9)   korzystanie z opieki medycznej lub udziału w terapii;
10)  dokonanie niezbędnych zakupów.
 
 
Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego
 
Wniosek składa się przed lub już w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności do sądu penitencjarnego w formie pisemnej. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, w którym zostaną wskazane: kara jaka ma być odbywana w systemie dozoru elektronicznego, miejsce stałego pobytu skazanego a także okoliczności przemawiające za tym, iż dozór elektroniczny będzie wystarczający dla osiągnięcia celów kary. Poza tym, do wniosku należy załączyć zgodę pełnoletnich domowników skazanego na odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności w tym systemie jak również na przeprowadzenie w związku z tym wszystkich niezbędnych czynności o charakterze technicznym  przez podmiot dozorujący.

Poniżej zamieszczam wzór wniosku o  udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego:

POBIERZ Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności wsystemie dozoru elektronicznego 

Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - wzór
 

4 komentarze:

  1. Od października zaczynam prawo karne. Informacje mogą się przydac ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam zamiar poświęcić jeden rozdział na tą kwestię w pracy magisterskiej. Myślę, że na pewno te informacje będą przydatne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Innowacyjne prawo karne ;) jestem nowicjuszem w tej dziedzinie, ale to na prawdę dobra rzecz - dozoruje skazanego podczas każdej przepustki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe informacje. Na pewno przydatne dla osób, które kształcą się w zakresie prawa karnego.

    OdpowiedzUsuń