piątek, 31 sierpnia 2012

Prawo karne. Groźba spowodowania postępowania karnego cz. II

groźba
Czerwona strefa prawa karnego
     Druga część artykułu dotyczącego groźby spowodowania postępowania karnego, pierwsza część w poprzednim wpisie.

     

    Należy też odpowiedzieć na pytanie, kogo bezpośrednio ma dotknąć groźba spowodowania postępowania karnego. Czy może dotyczyć wyłącznie zagrożonego, czy także osób mu najbliższych. Uważa się, że podobnie jak w przypadku konstrukcji groźby karalnej oraz groźby bezprawnej polegającej na rozgłoszeniu wiadomości uwłaczającej czci, iż groźbą bezprawną będzie zapowiedź spowodowania postępowania karnego nie tylko przeciwko zagrożonemu, ale również przeciwko osobom dla niego najbliższym. Na gruncie polskiej nauki, pogląd ten wyraził jako pierwszy W. Wolter.

   Kolejnym zagadnieniem związanym z pojęciem groźby spowodowania postępowania karnego jest określenie tego, co należy rozumieć jako postępowanie karne. Oczywiste jest, że groźbą spowodowania karnego nie będzie groźba wystąpienia z powództwem cywilnym, choćby grożono żądaniem wysokiego odszkodowania. Pewne wątpliwości budzi jednak w doktrynie, czy groźbą bezprawną będzie zapowiedź spowodowania postępowania w sprawach o wykroczenia. K. Daszkiewicz – Paluszyńska wyraziła pogląd, według którego w odniesieniu do omawianego przepisu groźba spowodowania postępowania karnego, może oznaczać również groźbę postępowania karno – administracyjnego i karno – skarbowego. Podobne zdanie wyraził A. Marek, który przez postępowanie karne rozumie także postępowanie karno-skarbowe oraz sądowe postępowanie w sprawie o wykroczenie. Jednak zdaniem części autorów nie należy rozszerzać omawianego przepisu o inne groźby związane z formalnym postępowaniem, aniżeli groźba spowodowania postępowania karnego. Jak trafnie podkreśla A. Spotowski, gdyby przyjąć dopuszczalność na przykład groźby spowodowania postępowania dyscyplinarnego czy groźbę spowodowania postępowania karno – administracyjnego, zachodziłby wówczas dysonans pomiędzy groźbą bezprawną, a groźbą karalną, która obejmuje wyłącznie zapowiedź popełnienia przestępstwa. Według autora pracy, zwrot „zapowiedź spowodowania postępowania karnego” należy rozumieć jako groźbę postępowania karnego lub postępowania karno-skarbowego, gdyż przesądza o tym treść art. 239§1, z którego wynika, iż postępowanie karne to nie tylko postępowanie w sprawach o przestępstwo, ale także w sprawach o przestępstwo skarbowe.
    Na omówienie zasługuje również użyty przez ustawodawcę zwrot „…spowodowania postępowania…”. Nasuwa się pewna wątpliwość, czy zapowiedź spowodowania postępowania karnego może obejmować tylko podjęcie formalnych kroków prowadzących do wszczęcie postępowania, czy może dotyczyć każdego zachowania, które jest ukierunkowane na spowodowanie postępowania karnego.
W ujęciu słownikowym spowodować to tyle, co stać się przyczyną czegoś, wywołać coś, pociągnąć coś za sobą. Oznacza to, że groźbą spowodowania postępowania karnego nie jest zapowiedź wykonania jakiejkolwiek czynności związanej z już toczącym się postępowaniem. Obecnie nie budzi to żadnych wątpliwości w piśmiennictwie, ale pod rządami „kodeksu Makarewicza” uważano, że groźba spowodowania postępowania karnego, obejmuje również groźbę „złożenia obciążającego świadectwa w postępowaniu już wszczętym lub grożenie wydaniem w związku z takim postępowaniem kompromitujących dowodów”.
    W literaturze przyjmuje się, że skonkretyzowana postać groźby spowodowania postępowania karnego może przybierać różną postać: zapowiedzi zawiadomienia prokuratora, Policji albo innego organu powołanego do ścigania przestępstw, złożenia wniosku o ściganie czy wniesienia prywatnego aktu oskarżenia.  Wykładnia językowa pojęcia „spowodować” skłania sądzić, że oprócz wymienionych już czynności powodujących postępowanie karne, również wszystkie inne zachowania które są przyczyną wszczęcia postępowania karnego mogą wchodzić w zakres omawianej groźby. Pogląd ten podzielił M. Surkont, który napisał iż „sprawca może więc nie grozić formalnym podniesieniem zarzutu inicjującego postępowanie karne, ale groźba może sprowadzać się do przedsięwzięcia innych czynności, które takie postępowanie mogą spowodować”.



Bibliografia:

1. A. Spotowski [w:] I. Andrejew, L. Kubicki, J. Waszczyński (red):   System prawa karnego, T . IV. Cz. II, Wrocław – Warszawa – Kraków – Łódź 1989,
2. M. Siewierski [w:]: J. Bafia, K. Mioduski, M. Siewierski:  Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 1977,
3. M. Filar[w:] O. Górniok (red): Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2006,
4. A. Wąsek [w:] O. Górniok, S. Hoc, M. Kalitowski, S.M. Przyjemski, Z. Sienkiewicz, L. Szumski, L. Tyszkiewicz, A. Wąsek: Kodeks karny. Komentarz, Gdańsk 2002/03
5. J. Majewski [w:] A.Zoll (red): Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, Warszawa 200
6   M. Filar[w:] O. Górniok (red): Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2006
7. A. Marek: Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2004,
  


Artykuł jest fragmentem pracy magisterskiej autora serwisu "Prawo na co dzień". 
 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz