Dokładnie za 8 miesięcy odbędą się tegoroczne egzaminu wstępne na aplikacje korporacyjne. Wszystkich, którzy się do nich przygotowują, a także tych, którzy chcą podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z takimi egzaminami zapraszam do odwiedzenia http://projektaplikacja.blogspot.com/ . Mam nadzieję, że ten blog stanie się źródłem cennych wskazówek dla tegorocznych jak i przyszłych kandydatów na aplikantów.
▼
poniedziałek, 28 stycznia 2013
sobota, 26 stycznia 2013
Odwołanie darowizny niewykonanej
Darowizna jest szczególnym rodzajem umowy. Jej wyjątkowość polega na tym, iż jedna strona umowy wzbogaca się kosztem majątku darczyńcy. W literaturze darowiznę określa się jako przejaw szczodrobliwości darczyńcy. Z różnych względów może się okazać, że wykonanie darowizny jest dla darczyńcy poważnym obciążeniem albo obdarowany dopuszcza się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Dlatego ustawodawca przewiduje możliwość odwołania darowizny. Należy odróżnić odwołanie darowizny niewykonanej od odwołania darowizny wykonanej, dzisiejszy artykuł będzie poświęcony odwołaniu darowizny niewykonanej.
Odwołanie darowizny niewykonanej możliwe jest w przypadkach:
- Odwołanie darowizny w razie zmiany stanu majątkowego darczyńcy (art. 896 k.c.),
- Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności obdarowanego (art. 898 k.c.).
wtorek, 1 stycznia 2013
Ilu jest w Polsce prawników?
Od pewnego czasu nurtowało mnie pytanie - ilu jest w Polsce prawników - ilu jest adwokatów, ilu jest radców prawnych. Powszechnie przyjęła się opinia, że w Polsce jest za mało prawników. Kolejni ministrowie sprawiedliwości twierdzą, iż liczba adwokatów i radców prawnych w Polsce jest niewystarczająca. Także media lansują pogląd małej dostępności usług prawnych, co między innymi miałoby być spowodowane niewystarczającą liczbą prawników. Z drugiej strony, ze środowisk prawniczych płynie skrajnie inny sygnał - adwokatów i radców prawnych jest zbyt dużo, a ich liczba w najbliższych latach będzie lawinowo rosła. Która ze stron sporu ma rację, czy rzeczywiście prawników w Polsce jest za mało?