niedziela, 28 października 2012

Aplikacja 2013. Egzaminy zawodowe

Fioletowa strefa ogólnoprawna
2 miesiące temu odbyły się tegoroczne egzaminy zawodowe dla aplikantów adwokackich i radcowskich, znamy już termin przyszłorocznych egzaminów dla adwokatów i radców prawnych. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, iż odbędą się one w dniach 19 - 22 marca 2013 r. Czasu do nauki nie zostało już więc za wiele. O tym, jak wyglądały tegoroczne egzaminy oraz z jakimi zadaniami zmagali się aplikanci możecie przeczytać w poniższym artykule:

środa, 17 października 2012

Prawo pracy. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego

Brązowa strefa prawa pracy

Zgodnie z art. 180 k.p. pracownicy przysługuje urlop macierzyński w związku z urodzeniem dziecka. Wymiar urlopu macierzyńskiego określa w się w sposób następujący:
  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.  

Wzór wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego możecie pobrać bezpośrednio z poniższego linku:




Wzór wniosku o urlop macierzyński
 

sobota, 13 października 2012

Postępowanie cywilne. Przywrócenie terminu

Oliwkowa strefa postępowania cywilnego
Postępowanie cywilne opiera się na kilku zasadach. Jedną z nich jest zasada formalizmu postępowania, przejawiająca się między innym poprzez wyznaczenie czasu na dokonanie poszczególnych czynności postępowania. Kodeks postępowania cywilnego wprost określa kiedy można dokonać określonych czynności, przykładowo apelację wnosi się w terminie dwutygodniowym od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, braki formalne należy usunąć w terminie tygodniowym itd.

A co w przypadku, gdy termin upłynie, a my nie dokonamy danej czynności, bo na przykład przebywaliśmy na leczeniu w szpitalu? Czy jest wyjście z takiej sytuacji?

Co do zasady, czynność dokonana po upływie przewidzianego dla niej terminu jest bezskuteczna. Ale ustawodawca przewidział "koło ratunkowe". Jest nim instytucja przywrócenia terminu (art. 167-172 k.p.c.). 

W jaki sposób przywrócić termin?

wtorek, 9 października 2012

Aplikacja 2012. Egzamin wstępny

Fioletowa strefa ogólnoprawna
29 września 2012 r. odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy polegały na rozwiązaniu testu składającego się ze 150 pytań z różnych dziedzin prawa. Aby uzyskać wynik pozytywny, a tym samym dostać się na wybraną aplikację, należało udzielić co najmniej 100 poprawnych odpowiedzi.

Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie testy ze wszystkich egzaminów wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi.

niedziela, 7 października 2012

Prawo pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Brązowa strefa prawa pracy
Kilka tygodni temu zamieściłem na blogu wzór wypowiedzenia umowy o pracę. Niejako w uzupełnieniu tamtego wpisu, dziś przedstawiam okresy wypowiedzenia umowy o pracę, w zależności od jej rodzaju, długości oraz okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Umowy o pracę zawarte na okres próbny:
  •  3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  •   1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 
  •  2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

sobota, 6 października 2012

Prawo rodzinne. Pokrewieństwo i powinowactwo


Zielona strefa prawa cywilnego
Pokrewieństwo i powinowactwo - dwa pojęcia, które często pojawiają się nie tylko w tekstach prawnych, ale również w języku potocznym. Tym pojęciom oraz sposobom obliczania stopnia pokrewieństwa i powinowactwo zostanie poświęcony niniejszy wpis.

Pokrewieństwo to biologiczne powiązanie osób, pochodzących jedna od drugiej albo pochodzących od wspólnego przodka. Problematyka pokrewieństwa pojawiła się już na gruncie prawa rzymskiego, gdzie pokrewieństwo, w znaczeniu dzisiejszym było znane pod nazwą cognatio. Na gruncie prawa rzymskiego ukształtował się dychotomiczny podział  na pokrewieństwo w linii prostej (linea recta) oraz pokrewieństwo w linii bocznej (linea obliqua).

środa, 3 października 2012

Prawo pracy. Praktyki absolweneckie.

Brązowa strefa prawa pracy
O konieczności posiadania doświadczenia zawodowego przez młodych ludzi szukających pierwszej "poważnej" pracy napisano już wszystko. Powszechnie wiadomo, że głównym sposobem na zdobycie doświadczenia już w trakcie studiów są praktyki. Zostały one prawnie uregulowane przez ustawodawcę w Ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z dnia 13 sierpnia 2009 r.). Co zatem warto wiedzieć o praktykach z prawnego punktu widzenia?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...